Алгебра 7 клас
Тема уроку: Формули скороченого множення
Мета уроку: Узагальнення та систематизація знань учнів з вивченої теми;
Удосконалення практичних вмінь та навичок учнів в виконанні
спрощень алгебраїчних виразів з використанням формул скороченого множення, розкладу на множники, розв’язування рівнянь;
розвивати логічне мислення шляхом відкриття нових формул
комунікативну та соціальну компетентності;
виховувати самостійність, наполегливість, толерантність.
Тип уроку: урок- подорож з комп’ютерною підтримкою
Обладнання: мультимедійна дошка, роздатковий матеріал, таблиці
Епіграф уроку:
«Алгебра щедра, вона часто дає більше,
ніж у неї просять»
Ж.Даламбер
Хід уроку
І.Організація класу.
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності. Вступне слово вчителя.
Я рада вас бачити на уроці, ваші допитливі й цікаві очі, тому,що у нас сьогодні урок незвичний.Ми з вами відправимось в подорож океаном формул скороченого множення, повторимо вивчені формули, закріпимо навички в їх застосуванні до спрощення виразів, розв’язуванні рівнянь, а також відкриємо для себе щось нове, незнайоме досі, тому, що « Алгебра щедра, вона часто дає більше,ніж у неї просять».А для того, щоб подорож швидше розпочалася треба придбати квитки та сформувати екіпажі(об’єднати учнів у групи)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Вправа « Відгадай слово»
1.(а+в)(а-в) о) а2+2ав+в2
2.(а+в)2 а) (а-в)2
3.(а-в)2 ф) а2-в2
4. а3-в3 р) а2-2ав+в2
5. а3+в3 у) (а+в)(а2-ав+в2)
6. а2+2ав+в2 л) (а+в)2
7. а2-2ав+в2 м) (а-в)(а2+ав+в2)
Відповідь: Формула
Учні,які відгадали слово отримують квитки-маршрутні листи, та виставляють за цей етап уроку 3 бали.
-Дійсно, формула -це ключове слово сьогоднішнього уроку.
« У математиці існує своя мова – формула» С.Ковалевська
ІV.Удосконалення практичних вмінь учнів в використанні формул скороченого множення
Отже відправляємось в подорож. Щоб вийти в відкрите море кожен екіпаж повинен подолати «Підводні рифи».Кожен екіпаж отримує завдання:
1.Вправа «Знайди помилку»
1. (а+2)2 = а2+4а+4
2. (в-4)2 = в2- 4в+16
3. 2 а3-16 =2(а3-8)=2 (а-2)(а2-2а+4)
4. 5х2-45 =5(х2-9)=5(х-3)(х+3)
5. 125х3+8=(5х+2)(25х2 -64)
Відповідь:2,3,5.(учні коментують допущені помилки)
За правильну відповідь екіпажі отримують 1-3 бали в маршрутних листах.
2. Робота в групах. «Подорож у відкритому морі»
Отже всі екіпажі відправились в плавання. Пункт прибуття – назви островів, де заховані скарби, закодовані, щоб їх відгадати,треба розв’язати рівняння, отримані корені розташувати в порядку зростання та скориставшись ключем прочитати назву.
І і ІІІ екіпажі:1) х2 – 64 = 0 2)6х3 -24х=0 3) ( х- 8 )2 = х2 – 16
ІІ і ІV екіпажі: 1)х2 – 25 = 0 2)7х3 -63х=0 3) ( х+2 )2 = х2 + 36
1група, ключ відповідей
-4
|
-8
|
0
|
3
|
-2
|
5
|
2
|
8
|
7
|
О
|
Е
|
К
|
Н
|
В
|
І
|
Л
|
Д
|
Б
|
2група.ключ відповідей
-5
|
0
|
-3
|
8
|
-1
|
5
|
3
|
П
|
С
|
А
|
Л
|
О
|
а
|
К
|
Відповідь: І-ІІІ екіпажі - « Евклід», ІІ-ІVекіпажі - «Паскаль».
Учні, а що вам відомо про Евкліда? Хто це?(Звучить повідомлення про Евкліда та його математичні відкриття на фоні демонстрації слайду )
Отже кожен екіпаж доплив до свого острова. Наше завдання – знайти заховані на островах скарби.
3) Розв’язування творчих завдань: « Пошук скарбів».Учні повинні працюючи в групах відкрити формули.
Ще Евклід знав прийом піднесення до квадрату суми двох доданків, який і ми сьогодні з вами вивчаємо. Правда трактував він це з геометричної точки зору.
a b

a (a+b)2=a2+2ab+b2.
b
Але чому тільки квадрат двох чисел? І чому тільки до квадрату? А чи не можна знайти метод піднесення до третього, четвертого і більш високих степенів суми трьох, чотирьох і більше доданків?
1 екіпаж. В зошитах накресліть квадрат і спробуйте записати формулу квадрата суми трьох чисел.
Відповідь:
а b c
а


b (a+b+c)2=a2+b2+c2+2ab+2ac+2bc.
c
2 екіпаж А давайте виведемо цю формулу з точки зору алгебри, кажуть, аналітично
Відповідь:
(a+b+c)2=(a+b+c)(a+b+c)=a2+ab+ac+ab+b2+bc+ac+bc+c2= =a2+b2+c2+2ab+2ac+2cb.
Отже, квадрат тричлена дорівнює сумі квадратів всіх виразів і подвоєних добутків всіх можливих пар цих виразів.
3 екіпаж
Ви знаєте тотожність (a+b)2=a2+2ab+b2.
Запропонуйте спосіб піднесення двочлена до кубу.
Відповідь: (a+b)3=(a+b)2(a+b)=(a2+2ab+b2)(a+b)=a3+a2b+2a2b+ab2+b3=
=a3+3a2b+3ab2+b3.
4)Аналітичне дослідження з учнями всіх екіпажів.
Що ви можете сказати за показники числа а? (спадають); числа b? (зростають).
А якщо піднесемо двочлен до четвертого степеня, які будуть показники степенів? (Розписати без коефіцієнтів:
(a+b)4= a4+ a3b+ a2b2+ ab3+ b4.)
Чого не вистачає в цій формулі? (Коефіцієнтів.) Спробуємо знайти їх.
Давайте запишемо ще два степені суми двох чисел – нульову і першу: (a+b)0=1;
(a+b)1=a+b.
Випишіть тільки коефіцієнти, причому розташуйте їх у вигляді трикутника: 1
- 1
1 2 1
1 3 3 1
Можна побачити, що “сторони” цього трикутника складені із одиниць, а числам, які стоять всередині трикутника, притаманна властивість. Яка? (Кожне число можна подати у вигляді суми чисел, які стоять над ним у попередньому ряду праворуч і ліворуч:
3=1+2; 2=1+1.)
Спробуйте дописати наступні рядки і виправити формулу четвертого степеня двочлена:
(a+b)4 =a4+4a3b+6a2b2+4ab3+b4.
Піднесіть двочлен до п’ятого степеня, використовуючи вказані властивості:
(a+b)5 =a5+5a4b+10a3b2+10a2b3+5ab4+b5.
Трикутник, складений за вказаним правилом, називають трикутником Паскаля, ім’ям відомого математика, фізика, філософа, письменника Блеза Паскаля (1623 - 1662), сучасника Декарта і Ферма.
Де ви чули це прізвище?Демонстрація слайду з портретом Б.Паскаля
- На уроках фізики: тиск вимірюється в паскалях.
- На уроках інформатики: існує мова програмування Паскаль.
Це була дивовижна людина. 12-річним хлопчиком він доводить неймовірний факт: у будь-якому трикутнику сума всіх трьох кутів разом складає два прямі кути (зараз ми сказали б 180о). У 16 років він здійснив справжнє наукове дослідження: відкрив нові властивості конічних перерізів. У 23 роки він завершив виснажливу роботу над першою в світі арифметичною машиною, за допомогою якої можна було виконувати дію додавання та віднімання. Саме завдяки цьому в інформатиці одна з мов програмування названа його іменем. А крім цього роботи з фізики, комбінаторики, філософські роздуми та багато іншого.
Отже, яким чином ми узагальнили формулу квадрата двочлена?
1. Навчились виводити формулу квадрата многочлена.
2.Навчились підносити двочлен до будь-якого натурального степеня.
3.Як піднести двочлен до 3го, 4го, 5го степенів?
( Знайти коефіцієнти з трикутника Паскаля і використати властивості показників степенів кожного доданка. )
V.Рефлексія.
Вправа « Мікрофон»:- Що нового ти взнав на сьогоднішньому уроці?
- Чому навчився?
- Що зрозумів?
- Що тебе найбільше зацікавило?
VІ.Підсумок уроку. Взаємооцінювання в екіпажах,заповнення маршрутних листів.
VІІ.Домашнє завдання: Виконати домашню самостійну роботу за рівнями
ІІ-4-6 б.; ІІІ-7-9 бал..;ІV-10-11бал.за підручником «Алгебра»7 клас,ст. 115 « Завдання для самоперевірки»,повторити п.п.16-22.
Немає коментарів:
Дописати коментар