Математика 6 клас
Тема уроку: Пропорція. Основна властивість пропорції
Мета: Удосконалити знання учнів з теми «Пропорція. Основна властивість пропорції», сформувати вміння застосовувати набуті знання і навички до розв’язування задач; показати прикладне і практичне значення теми; продемонструвати різноманітність застосування математики в реальному житті; показати можливості застосування одержаних знань в різних професіях; розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, комунікативні здібності учнів; виховувати пізнавальний інтерес до предмета, культуру математичного мовлення, естетичне сприйняття математичних фактів, працелюбність, наполегливість у досягненні мети, позитивне ставлення до навчання.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.
Обладнання: проектор, ноутбук, мультимедійна презентація, підручник
Розум полягає не тільки в знаннях, але й в умінні
застосовувати знання на практиці
Арістотель
|
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап. СЛАЙД № 1-5
(привітання з учнями, перевірка готовності учнів до уроку, створення робочої атмосфери, повідомлення теми і мети уроку)
Діти, сьогодні у нас особливий урок, покликаний показати практичне застосування математики у нашому житті, і сьогодні ми його проведемо у форматі телевізійного ток-шоу «Математика навколо нас».
ІІ. Перевірка домашнього завдання. СЛАЙД № 6
Гра «Лови помилку»
ІІІ. Актуалізація опорних знань. СЛАЙД № 7
Чи буває ток-шоу без журналістів? Звісно, ні! Беремо до рук символічний мікрофон і відповідаємо на запитання журналістів відомих телевізійних каналів.
(Учні обирають на екрані певний телевізійний канал і відповідають на запропоноване запитання)
|
- Що називають пропорцією?
- Як у буквеному вигляді можна записати пропорцію?
- Прочитайте запис a:b=c:d або ab=cd.
- Як у пропорції a:b=c:d називають числа a і d?
- Як у пропорції a:b=c:d називають числа b і c?
- Сформулюйте основну властивість пропорції.
- Як знайти невідомий крайній член пропорції?
- Як знайти невідомий середній член пропорції?
Вчитель: Одержавши правильні відповіді на запитання, я рада повідомити, що ви пройшли кастинг на наше математичне ток-шоу. Запрошую всіх учасників до обговорення теми «Математика навколо нас».
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Завдання уроку:
|
V. Застосування знань і вмінь.
1) Розв’язування вправ.
Обговорюємо тему «Пропорції у побуті» (СЛАЙД № 9)
Задача
Із 140 кг свіжих вишень отримують 21 кг сушених. Скільки кілограмів сушених вишень отримають із 160 кг свіжих? Скільки кілограмів свіжих вишень потрібно, щоб отримати 31,5 кг сушених?
|
Розв’язання
Свіжі Сушені
140 кг – 21 кг
160 кг – х кг
Відношення 14021140/21 і 160х160/x рівні, оскільки кожне з них показує, скільки кілограм свіжих вишень потрібно, щоб одержати 1 кг сушених.
Записуємо пропорцію: 14021140/21 =160х160/x. Невідомий крайній член пропорції.
Знаходимо: х=21∙160140=21∙1614=3∙162x=21*160/140=24 (кг)
Відповідь: 24 кг сушених отримають.
Свіжі Сушені
140 кг – 21 кг
х кг – 31,5 кг
Відношення 14021140/21 і x/31,5х31,5 рівні, оскільки кожне з них показує, скільки кілограм свіжих вишень потрібно, щоб одержати 1 кг сушених.
Записуємо пропорцію: 140/21= х31,5x/31,5. Невідомий середній член пропорції.
Знаходимо: х=140∙31,521=20∙31,53=6303x=140*31,5/21=210 (кг)
Відповідь: 210 кг свіжих потрібно.
Вчитель. Давайте разом поміркуємо і наведемо схожі приклади. (Відповіді учнів)
Обговорюємо тему «Пропорції на виробництві» (СЛАЙД № 10)
Задача
На пошиття 14 однакових костюмів витратили 49 м тканини. Скільки таких костюмів можна пошити з 84 м цієї тканини?
|
Розв’язання
Тканина Костюми
49 м – 14 шт
84 м – х шт
Відношення 491449/14 і 84х84/х рівні, оскільки кожне з них показує, скільки треба тканини, щоб пошити 1 костюм.
Записуємо пропорцію: 491449/14 = 84х84/х. Невідомий крайній член пропорції.
Знаходимо: х=14∙8449=2∙847=2∙121х=14*84/49=24 (костюми)
Відповідь: 24 костюми.
Вчитель: Давайте разом поміркуємо і наведемо схожі приклади. (Відповіді учнів)
2) Фізкультхвилинка.
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть.
Плесніть, діти, кілька раз.
За роботу - все гаразд.
А ми з вами знову у роботі.
3) Розв’язування вправ.
Вчитель: Відпочивши, з новими силами продовжуємо працювати. Крім фізичних вправ, для підтримки сил нашого організму, особливо в осінній період, потрібні вітаміни. Запрошую до обговорення теми «Пропорції і здоров’я людини» (СЛАЙД № 12)
Виключно важливим є вітамін С. У великих кількостях він міститься в плодах шипшини, чорної смородини, листі капусти, петрушки, в лимонах та інших цитрусових.
Задача
У 100 грамах чорної смородини міститься приблизно 0,25 грама вітаміну С. Скільки грамів чорної смородини потрібно з’їсти людині за день, якщо 1 добова доза вітаміну С складає 0,05 грама?
|
Розв’язання.
Смородина Вітамін С
100 г – 0,25 г
х г – 0,05 г
Відношення 0,251000,25/100 і 0,05х0,05/х рівні, оскільки кожне з них показує, скільки г вітаміну С міститься в 1 г смородини.
Записуємо пропорцію: 0,251000,25/100 = 0,05х0,05/х. Невідомий крайній член пропорції.
Знаходимо: х=100∙0,050,25=50,25=50025х=100*0,05/0,25=20 (г)
Відповідь: 1 людині на добу вистачить 20 г чорної смородини.
Вчитель. Таким чином, розглянуті задачі наглядно ілюструють, що пропорції широко застосовуються в різних сферах діяльності людини. Але є особлива пропорція, з якою ми зараз ознайомимося.
Золота пропорція або золотий переріз
Про золотий переріз знали ще в Давньому Єгипті й Вавилоні, в Індії та Китаї. Великий Піфагор створив таємну школу, де вивчалася містична суть «золотого перерізу».
Суть золотого перерізу в тому, що менша частина відрізка відноситься до більшої, як більша - до цілого.
a: b = b: c
|
У побутовому варіанті пропорція золотого перерізу - це приблизно 5:8, а ще точніше – 8:13.
Золотий переріз у відсотках
А наскільки широкий спектр застосування золотої пропорції покаже нам рекламна пауза, без якої не обходиться жодне телевізійне ток-шоу. Отже, оголошується рекламна пауза, яку підготували нам майбутні архітектори, скульптори, художники.
4) Рекламна пауза. (СЛАЙДИ № 14 - 20 )
- Золота пропорція в архітектурі (Додаток 1)
- Золота пропорція в мистецтві (Додаток 2)
- Золота пропорція в скульптурі (Додаток 3)
(Учні зачитують підготовлений матеріал на вказані теми.
На екрані демонструються ілюстрації до повідомлень.)
А щоб наше уявлення про пропорцію стало ще повнішим і запам’яталося на все життя, ми спробуємо знайти синонім до слова «пропорція». Для цього виконаємо тестові завдання, які покажуть, як ви засвоїли основні поняття теми.
5)Тестові завдання. (СЛАЙД № 21 )
Так як у нас сьогодні математичне ток-шоу, то тести будуть особливі. Відповіді до них позначені незвичними для нас літерами А, Б, В, а іншими літерами. Виберіть правильну відповідь на кожне з 5 тестових завдань, потім розташуйте одержані літери по порядку, і дізнаєтеся синонім до слова пропорція.
Відповідь: КРАСА. (СЛАЙД № 22). Отже, пропорція і краса – це синоніми, недарма говорять: «Пропорція – це формула краси і гармонії».
VІ. Підсумки уроку.
Вчитель. Ось і підходить до кінця наше математичне ток-шоу.
Пропоную підвести підсумки нашого математичного ток-шоу в ході гри «Закінчи речення». Намалюємо райдугу яскравих моментів уроку: (СЛАЙД № 23 )
- Сьогодні я навчився…
- Мені було цікаво…
- Мені найбільше запам’яталося…
Щоб закріпити набуті знання і вдосконалити практичні навички, необхідно виконати домашнє завдання.
VІІ. Домашнє завдання. (СЛАЙД № 24 )
Повторити п.20, виконати № 608, задачі № 1, 2,3. Дякую за увагу! Бажаю успіху! Додаток № 1
Золота пропорція в архітектурі
Недарма кажуть, що архітектура - це математика в камені. «Золотий переріз» використовують архітектори для знаходження гармонійних пропорцій споруд.
Вершиною світового мистецтва вважається шедевр давньогрецької архітектури Парфенон – храм в Афінах, побудований в V столітті до нашої ери. Парфенон підкорює красою форм і закономірністю пропорцій. Відношення висоти храму до його довжини дорівнює відношенню золотого перерізу.
Золотий переріз можна побачити в будівлі Собора Паризької Богоматері (Собор Нотр-Дам де Пари в Парижі)
Відношення висоти найкрасивіших будівель до їх довжини складає золоту пропорцію. Серед архітектурних шедеврів, які є символом гармонії й архітектурної досконалості хочеться відзначити:
|
Будинок із химерами в Києві
Храм Софії Київської.
|
Додаток № 2
Золота пропорція в мистецтві
Золота пропорція – головний естетичний принцип у мистецтві.
Золота пропорція або «Золотий переріз» був особливо популярним в епоху Відродження. Цей термін уперше увів Леонардо да Вінчі. Композиція його відомої картини «Мона Ліза» заснована на золотих трикутниках, що являють собою рівнобедрені трикутники, у яких відношення довжини основи до довжини бічної сторони є золотою пропорцією.
Вибираючи розміри самої картини, художники намагалися, щоб її сторони перебували в золотому відношенні. Такий прямокутник стали називати «золотим».
Прикладом такого прямокутника є картина Сальвадора Далі «Таємна вечеря».
Сальвадор Далі «Таємна вечеря»
|
І.А. Айвазовський «Італійський пейзаж»
|
На картинах з пейзажем видатних художників лінія горизонту не проходить по середині полотна. Вона обов'язково ділить його на частини, відношення площ яких є золотою пропорцією... Саме таке відношення виявляється найбільш сприятливим для сприйняття зображення глядачами.
Додаток № 3
Золота пропорція в скульптурі
Відомо, що ще в давнину основу скульптури складала пропорція. Співвідношення частин людського тіла пов’язувалось з формулою золотого перерізу. Мармурова статуя Венери Мілоської вважається ідеалом краси жіночого тіла, а статуя Аполлона Бельведерського – ідеалом краси чоловічого тіла. І все тому, що будова тіла людини - теж «золота пропорція».
Скульптори стверджують, що талія ділить довершене людське тіло в співвідношенні «золотого перерізу». Встановлено, що пропорції чоловіків ближче до золотого перерізу, ніж пропорції жінок. І щоб наблизитися до ідеальної золотої пропорції, жінки носять взуття на підборах.
Художники, вчені, модельєри, дизайнери роблять свої розрахунки та креслення, виходячи зі співвідношення "золотого перерізу".
Венера Мілоська
|
Аполлон Бельведерський
|
Немає коментарів:
Дописати коментар